O POCZĄTKACH

Moja przygoda z olejkami eterycznymi zaczęła się ponad 20 lat temu. W tym wpisie chciałam opowiedzieć Ci o tym dlaczego tak ważna jest dla mnie wyjątkowa wibracja i jakość olejków eterycznych i o mojej ścieżce dochodzenia do tego jakich olejków tak naprawdę szukam.

POCZĄTKI

20 lat temu wiedziałam tylko tyle, że trzeba sprawdzać co jest napisane na opakowaniu buteleczki z olejkiem i odróżniać sztuczne kompozycje zapachowe od 100% olejku eterycznego. Używałam olejków polskich firm, a jedyną nawigacją po jakości był ich zapach. Przez ten czas wpadło mi w ręce kilka książek o olejkach eterycznych, ale żadna nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, bo powielała tylko standardowe spojrzenie na olejki eteryczne. Pamiętam, że w tamtym czasie próbowałam znaleźć organiczne olejki eteryczne, ale wszyscy sprzedawcy tylko dziwnie się na mnie patrzyli, bo wykraczało to poza ich wyobrażenie o olejkach:)

DR RÓŻAŃSKI

Działo się tak do czasu, kiedy odkryłam badania i artykuły na temat olejków eterycznych dr. Różańskiego. Było to moje pierwsze zetknięcie się z inną narracją wokół olejków eterycznych niż ta jaką dotychczas znałam. Według przeprowadzonych przez niego badań olejki eteryczne dostępne na polskim rynku nie były odpowiedniej jakości do działań aromaterapeutycznych i sam zaopatrywał się w olejki za granicą.

OLEJKI ZAGRANICZNE

W ten sposób odkryłam wiele zagranicznych firm olejkowych. Większość z nich funkcjonuje jednak w USA (gdzie rynek olejków eterycznych jest bardzo rozbudowany), więc wysyłka takich olejków zawsze wiązała się ze sporym wydatkiem i długim czasem oczekiwania.

Zaczęłam też sięgać do zagranicznych źródeł informacji o olejkach eterycznych.

Z roku na rok aromaterapia stawała się coraz bardziej popularna, pojawiało się coraz więcej ciekawych artykułów o olejkach, a na polskim rynku pojawiały się nowe firmy, które budowały ciekawą narrację wokół jakości olejków eterycznych. W tamtym czasie skończyłam też kurs z masażu aromaterapeutycznego.

Porównywałam opowieści i doświadczenia aromaterapeutów, a w mojej głowie pojawiało się coraz więcej pytań na temat aromaterapii i jakości olejków. Do tego doszła też praca z energią i wyczuwanie unikatowej wibracji każdego olejku.

Cały czas nie mogłam też znaleźć olejków na których mi bardzo zależało: HOLY BASIL/TULSI (Święta Bazylia), PALO SANTO (które ostatecznie nie pojawi się w mojej kolekcji ze względów etycznych) czy CLARY SAGE (obłędna Szałwia Muszkatołowa), a rozmazujące się i nie atrakcyjne naklejki na buteleczkach firm, których używałam, dopełniły obrazu całości.

W końcu zrozumiałam, że to wszystko prowadzi mnie do jednego.

Własnej firmy z olejkami eterycznymi 🙂

OLEJKI URULU HARMONY

I tutaj zaczynają się początki olejków Urulu Harmony.

Im więcej wiedzy zaczęłam zdobywać od aromaterapeutów światowej sławy tym wyraźniejsze stawało się dla mnie to, że używają oni „swoich” sprawdzonych olejków, które kupują bezpośrednio z małych plantacji. Z plantacji, które stawiają na jakość, a nie ilość finalnego olejku. Zaczęłam więc na własną rękę szukać olejków eterycznych prosto z plantacji lub od małych dostawców, którzy wiedzą skąd pochodzi każdy olejek. 

Wtedy pojęłam też różnicę w olejkach eterycznych. Nazwa ta sama, ale zupełnie inne olejki trafiają do przemysłu kosmetycznego czy spożywczego ( to w ilościach giga litrowych), a inne do gabinetów aromaterapeutów. Jedne i drugie są czyste (zakładam wersję, gdzie nawet produkując na wielką skalę nie dochodzi do oszustwa i domieszek), jednak te drugie zazwyczaj pochodzą z małych plantacji, wytwarzane są w sposób zrównoważony, w etycznych warunkach, a ich cena hurtowa jest dużo wyższa od tych kosmetycznych/spożywczych. Często też przeznaczone są one do kuracji wewnętrznych, chociaż większość aromaterapeutów zdecydowanie odradza spożywania olejków eterycznych bez konsultacji z aromaterapeutą (ale to temat rzeka, który poruszę jeszcze nie raz ;)).

Cały czas ciągnęło mnie w stronę tych olejków. Nie twierdzę, że są one czystsze od tych wytwarzanych na wielką skalę, ale czuję, że jest w nich coś więcej niż tylko substancja chemiczna pochodzenia roślinnego o określonym działaniu. 

Tym czymś jest unikatowa wibracja- trudna do zmierzenia w sposób obiektywny, jednak coraz wyraźniej czułam, jak niektóre olejki- nawet te najdroższe, najwyższej jakości, ale produkowane na masową skalę, nie współgrają ze mną na poziomie energetycznym.

Właściciele małych plantacji uprawiają rośliny w sposób zrównoważony i z poszanowaniem praw pracowników. Certyfikat organiczności (więcej o organiczności TUTAJ) jest dla nich zobowiązaniem czystości, dbania o ziemię i rośliny, a dla mnie znakiem, że ktoś podejmuje to zobowiązanie. Jeśli tylko mam okazję to rozmawiam bezpośrednio z właścicielami plantacji. Dowiaduję się wtedy, że dbanie o pracowników, o ich rodziny są dla nich priorytetem. Że nie boją się stawiać na jakość, bo mają swoich odbiorców, którzy płacą im realną wartość wyprodukowania organicznego, dobrej jakości olejku eterycznego.

 Często pracownicy mieszkają w sezonie na plantacji, więc przyjeżdżają tam z rodzinami. Właściciele plantacji zapewniają im zakwaterowanie, które spełnia warunki dobrobytu (prąd, woda, kanalizacja itp).

Im więcej słyszę informacji bezpośrednio od właścicieli plantacji tym bardziej czuję, że każda buteleczka olejku wypełniona jest nie tylko substancją o określonym składzie chemicznym, ale też jakością, troską, dbaniem o naszą planetę, rośliny i ludzi, którzy brali udział w każdym etapie tworzenia tego olejku.

Poszukiwanie najlepszych olejków eterycznych to długi proces. Interesuje mnie nie tylko organiczność i czysty skład chemiczny, ale też zapach i wibracja, które wpływają harmonizująco na każdą komórkę naszego ciała.

Czuję, że jest to najpiękniejsza przygoda w którą wyruszyłam. Że jest to część mojej misji na tej planecie. Misji, która sprawia, że dbając o siebie możemy wspierać swoimi działaniami ludzi z drugiego końca świata, a także wspierać inicjatywy na całym świecie, które dbają o naszą planetę.

Mam nadzieję, że również wy poczujecie to niezwykłe działanie organicznych, etycznych olejków eterycznych Urulu Harmony.