Historia aromaterapii część 2
6.jpg

1000 lat temu...

Aromaterapia w formie jaką znamy dzisiaj miała swój początek około 1000 lat temu. Perski uczony Awicenna dopracował wtedy pierwsze urządzenie do destylacji.

Od tego czasu do około 1900 roku aromaterapia rozwijała się głównie wśród lokalnych społeczności różnych części świata. Lokalni medycy, uczeni, znachorzy na własną rękę destylowali i odkrywali lecznicze właściwości roślin.


Rene-Maurice Gattefosse- ojciec aromaterapii

Pierwszy przełom nastąpił około 1900 roku, a przyczynił się do tego francuz Rene-Maurice Gattefosse, który uważany jest obecnie za ojca aromaterapii i twórcę tego słowa.

Wszystko zaczęło się od...lawendy, którą zainteresował się podczas podróży naukowych (zbierał lecznicze rośliny) do Maroka. Lawenda już wtedy była znana i uprawiana we Francji, ale nie zdawano sobie sprawy ze wszystkich jej leczniczych właściwości. Rene-Maurice dowiedział się od lokalnej marokańskiej społeczności o wielu leczniczych zastosowaniach olejku z lawendy, szczególnie przy leczeniu ran i oparzeń. Niedługo potem miał on okazję wykorzystać lecznicze właściwości olejku z lawendy na samym sobie- kiedy jego skóra została poparzona podczas wybuchu w laboratorium. W późniejszym czasie sprawdzał on działanie i skuteczność olejku z lawendy na ranach i poparzeniach żołnierzy podczas I Wojny Światowej. Dzięki propagowaniu olejku eterycznego z lawendy znacznie przyczynił się on do popytu na francuską lawendę. Badał on też i praktykował lecznicze właściwości wielu innych olejków takich jak tymianek, cytryna, goździk.

Jako pierwszy użył sformułowania “Aromaterapia” w swojej książce chcąc podkreślić różnicę między terapeutycznym działaniem olejków eterycznych od tych, które używane były do celów perfumeryjnych.


Jean Valnet- twórca leksykonu aromaterapii

Dr Jean Valnet był lekarzem, który około 1954 roku zaczął interesować się olejkami eterycznymi. Dzięki swoim badaniom i odkryciom przyczynił się do znacznego rozwoju aromaterapii. Opisał on dawkowanie i metody zastosowania wielu olejków eterycznych.

W 1964 r. opublikowana została jego książka “ Praktyka Aromaterapii”, która do teraz jest klasykiem aromaterapii.Marguerite Maury- matka aromaterapii

Uznawana za matkę aromaterapii holistycznej, czyli najbliższego mi podejścia do olejków eterycznych.

Marguerite Maury (1895-1968) wraz ze swoim mężem prowadziła szereg badań nad alternatywnymi metodami leczenia takimi jak homeopatia, joga, naturopatia, radiestezja, osteopatia, ajurweda. W latach trzydziestych stworzyła własną technikę masażu z zastosowaniem olejków eterycznych. Cały jej obszerny dorobek można streścić w zdaniu: “Poszukiwała sposobów na witalność, zdrowie i harmonijne życie.”

Podkreślała nastawienie jednostki do procesów chorobowych i leczenia, a także indywidualne cechy ciała i umysłu do których powinny być dobrane odpowiednie, zindywidualizowane metody.


To tylko początki aromaterapii i kilku uczonych, którzy mieli znaczny wkład w jej rozwój. Od lat 70-tych aromaterapia rozwijała się dalej i wielotorowo, ale o tym w następnej części tej opowieści :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl