Historia aromaterapii część 1
4.jpg


“Rośliny, według starożytnych wierzeń, są mediatorami między ludźmi, a Stwórcą i często mogą dać życie wieczne. 

Joel L. Swerdlow: "Nature's Medicine"Chociaż aromatyczne zastosowanie roślin znane jest od kilku tysięcy lat olejki eteryczne jakie znamy obecnie, czyli pozyskiwane drogą destylacji, są stosunkowo niedawnym odkryciem.

Destylacja olejków to odkrycie perskiego naukowca Awicenna, uważanego za jednego z najsłynniejszych uczonych wszechczasów, autora ponad 450 książek o medycynie i filozofii. Stworzył on pierwsze urządzenie do destylacji olejków eterycznych około 1000 lat temu.

Zanim jednak to się stało, ludzie w różnych miejscach na świecie korzystali z aromatycznych właściwości roślin na wiele innych sposobów.
Pierwszym z nich było prawdopodobnie wrzucanie ziół czy aromatycznego drewna do ognia. Ludzie pierwotni mogli zauważyć, że niektóre z zapachów, które w ten sposób powstały, wprawiają w dobry nastrój lub pogłębiają nastrój kontemplacyjny.

Pierwsze opisane lecznicze właściwości roślin odnajdujemy w pismach Sumerów (5 000 lat p.n.e.), Babilończyków czy Egipcjan (3 000 lat p.n.e.).

Rygwedy, wywodzące się z antycznych Indii, powstały 5 000 lat p.n.e i opisują 67 leczniczych roślin (m.in Świętą Bazylię, która już niedługo w formie olejku eterycznego zawita w naszym sklepie).

Słynny indyjski lekarz Charaka, który napisał Charaka Samhita (700 BC), odkrył i opisał zastosowanie ponad 600 leczniczych roślin. Z kolei Chińczycy już 3000 lat p.n.e opisali działanie lecznicze ponad 350 roślin leczniczych.

Egipcjanie używali żywic, balsamów i perfum olejnych podczas ceremonii, Rzymianie i Grecy stosowali lecznicze masaże, aromatyczne kąpiele i łaźnie.

Kraje arabskie z kolei rozwinęły łaźnie Hammam pełne zapachów ziół i aromatycznych mydeł.

Podczas średniowiecznej plagi dżumy aromatyczne rośliny były palone na ulicach i w domach, aby oczyścić powietrze, a perfumiarze nieświadomie byli chronieni przed wirusami dzięki aromatom, które unosiły się w ich pracowniach.

Historia aromaterapii, której początek datuje się na około 1000 rok miesza się zatem z długą i bogatą historią roślin leczniczych na całym świecie. Aromaterapia jaką znamy w dzisiejszej formie zaczęła powstawać dopiero w latach 30 XX wieku. Jej prekursorem był Rene-Maurice Gattefosse, ale o nim i innych osobach, które przyczyniły się do rozwoju aromaterapii napisałam w następnym artykule. Zapraszam TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl