Czy działanie olejków eterycznych jest udowodnione naukowo?
10.jpg

Oczywiście.

I za to kocham olejki tak bardzo.

Że dały się przebadać :)

I bynajmniej nie dlatego, że jakoś szczególnie jestem oddana nauce i tym naukowym interpretacjom bezwzględnie ufała. Wręcz odwrotnie. Uważam, że nauka zrozumiała tylko mikro ułamek tego, co się dzieje w naszym wszechświecie, a wszystko czego nie zrozumiała wrzuciła do worka zabobonów, magii i domysłów.

Ja jednak czuje, że nadal wiemy jeszcze bardzo mało, a przed nami kolejne przełomy w stylu przewrotów kopernikańskich. I wtedy wiele z tej magii będzie udowodniona naukowo :)

OLEJEK ETERYCZNY TO SUBSTANCJA O ZBADANYM SKŁADZIE CHEMICZNYM

Olejki eteryczne to substancje chemiczne. Ich skład da się rozbić na mniejsze molekuły i wyróżnić kilkadziesiąt nazwanych substancji chemicznej. I tą część chemicznego świata akurat już całkiem nieźle poznaliśmy i opisaliśmy. Mamy laboratoria z ultra precyzyjnymi maszynami do zbadania składów chemicznych olejków eterycznych.

olejki eteryczne w laboratorium
Photo by Polina Tankilevitch from Pexels

Dlatego mówiąc o działaniu danego olejku eterycznego nie mówię tylko o tym co odkryli na temat działania rośliny z której powstał ten olejek szamani, uzdrowiciele czy już sami praktycy aromaterapii z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Mówię też o konkretnych substancjach chemiczny, które działają w określony sposób, są przebadane naukowo, a na ich temat powstało wiele tysięcy badań.

Podpieranie się nauką jest dla mnie…wygodne, bo to co oferuję w tej małej buteleczce to substancja pochodzenia roślinnego dobrze przebadana naukowo.

Dlatego na temat olejków eterycznych mogę prowadzić rozmowy wielopoziomowe. Ten poziom pierwszy, naukowy, jest pierwszym krokiem, pierwszą bramą dla wielu osób w świat olejków eterycznych. Dlatego chętnie pokazuje innym przejście przez tą bramę :)

Nie zmienia to faktu, że i tak uważam, że to co zbadane na temat olejków eterycznych to tylko czubek góry lodowej, bo kryje się w nich dużo więcej subtelnych informacji niż da się to zmierzyć w laboratorium.

Jednak nie mam zamiaru i potrzeby opowiadać o tych “magicznych” właściwościach roślinnych osobom, których to nie interesuje, bo i tak właściwości przebadane naukowo zwalają z nóg i są wystarczająco stabilną podstawą, żeby docenić działanie olejków.

Jeśli sami poczujecie, że za tym olejkiem kryje się coś więcej niż tylko skład chemiczny to możecie zanurzyć się w ten roślinny ocean głębiej, ale jeśli potrzebujecie po prostu naturalnych, potwierdzonych naukowo repelentów na katar i przeziębienie to olejki też są dla was.

Innym obliczem tej całej naukowej strony jest to, że badania in vitro i in vivo powstają zazwyczaj w...laboratoriach. I to w dodatku na odseparowanych komórkach lub co gorsza, na zwierzętach doświadczalnych.

I szczerze mówiąc, głównie dlatego wcale za badaniami naukowymi nie przepadam.

Po pierwsze - uważam, że większość badań naukowych na zwierzętach w ogóle nie powinna mieć miejsca ze względów etycznych (przynajmniej mojej etyki).

Po drugie uważam, że badania naukowe na zwierzętach czy odseparowanych komórkach mają się nijak do życia jako takiego.

Olejki eteryczne w moim rozumieniu są nie tylko substancją, która działa na określone patogeny, ale przede wszystkim substancjami, które harmonizują organizm i stymulują nasze własne naturalne zdolności lecznicze organizmu. W sztucznych, zamkniętych środowiskach jakimi są laboratoria takie procesy raczej nie mają szans na zaistnienie, dlatego odkrywana jest tylko część właściwości leczniczych olejków eterycznych.

Dla mnie jednym z najważniejszych składników olejków, niemożliwym jeszcze do przebadania jest PRANA- siła życiowa rośliny, która w procesie destylacji ulega przekształceniu i trafia do produktu końcowego- olejku eterycznego.

Ale to jest obszerny temat, który opiszę w kolejnym artykule.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl