Bezpieczeństwo stosowania olejkow eterycznych

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje chemiczne pochodzenia roślinnego. Naturalne pochodzenie olejków eterycznych nie oznacza jednak tego, że są one całkowicie bezpieczne. Niewłaściwie użyte mogą być zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia twojego lub twoich bliskich. Skutki uboczne takie jak reakcje alergiczne, poparzenia, złe samopoczucie wynikają zazwyczaj z niewłaściwego dawkowania olejków eterycznych, spożywania ich i aplikacji na skórę bez rozcieńczania.

STOSOWANIE WEWNĘTRZNE 

Aromaterapia holistyczna w nurcie której się szkolę nie zaleca spożywania olejków eterycznych ani aplikowania ich w nie rozcieńczonej formie na skórę bez konsultacji z wykwalifikowanym aromaterapeutą.

Warto tutaj zaznaczyć, że układ pokarmowy człowieka jest przystosowany do trawienia całych roślin (z pełnym pakietem składników potrzebnych do ich strawienia), a olejki eteryczne mimo, że są substancjami pochodzenia roślinnego, to

jednak są to substancje wyekstrahowane i co najmniej 100 razy bardziej skoncentrowane niż w roślinie i mogą powodować poważne podrażnienia i uszkodzenia przewodu pokarmowego.

Zaznaczę tutaj, że przyjmowanie olejków eterycznej w formie lotnej (dyfuzor lub garnek z ciepłą wodą) lub na skórę w oleju bazowym jest bardzo skuteczne i zazwyczaj skuteczniejsze niż przyjmowanie ich wewnętrzne, które przez wielu aromaterapeutów jest uznawane za niepotrzebne. Więcej o wewnętrznym stosowaniu olejków eterycznych napiszę wkrótce.

SKÓRA

Przy każdym olejku w moim sklepie są zaznaczone ewentualne ostrzeżenia co do bezpieczeństwa jego stosowania. Tutaj zaznaczę, że niektóre olejki cytrusowe zimnotłoczone są uznawane za potencjalnie fotouczulające/fototoksyczne. Mogą powodować podrażnienie skóry jeśli posmarujesz nimi skórę na 12-18 godzin przed ekspozycją na słońce. Więcej o tym zjawisku napisałam TUTAJ.

OCZY

Nigdy nie stosuj olejku eterycznego do oka.

DZIECI

Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku stosowania olejków eterycznych u dzieci. Nigdy nie podawaj dziecku olejku eterycznego doustnie i zawsze upewnij się czy olejek, jego dawka i forma w jakiej chcesz go zaaplikować są odpowiednie dla wieku twojego dziecka (poświęcę na to zagadnienie dużo uwagi na moim blogu). POBIERZ BEZPŁATNEGO E-BOOKA “Aromaterapia dla dzieci”

CIĄŻA 

Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przyjmujesz leki lub masz dolegliwości/choroby skonsultuj się z lekarzem lub aromaterapeutą przed użyciem olejków eterycznych. Więcej o olejkach eterycznych w ciąży wkrótce.

CHOROBY

Olejki mogą powodować również skutki uboczne w takich przypadkach jak: cukrzyca/hipoglikemia (geranium), problemy z nerkami (jagody jałowca, drzewo sandałowe, kolendra), wysokie ciśnienie krwi (sosna, rozmaryn, szałwia i tymianek), zaburzenia napadowe (bazylia, koper włoski, hyzop, rozmaryn i szałwia).

Jeśli stosujesz leki rozrzedzające krew lepiej unikać olejków o wysokiej zawartości eugenolu, w tym goździk, liść cynamonu, kora cynamonu, golteria i liść laurowy.

Są to zalecenia bezpieczeństwa, więc może, ale nie musi dojść do niepożądanych skutków ubocznych po użyciu tych olejków w wymienionych dolegliwościach.

 

TYLKO DLA AROMATERAPEUTÓW

 

Olejki eteryczne, które uważane są za niebezpieczne w użyciu to brzoza (birch), golteria (wintergreen), tuja i szałwia dalmatyńska. Lepiej używać ich pod okiem wykwalifikowanego aromaterapeuty.